ne-gerekir-logo

Verimli çalışma ortamı yaratmak için ne gerekir?

En son güncellendiği tarih: 7 gün önce

Ders çalışırken veya iş yaparken ışık nasıl olmalı?


Doğal ışık

Gün ışığı insanların vücut saatlerinde yani sirkadiyenlerinde çok büyük bir role sahiptir. Bu sistemin mutluluk hormonu (serotonin) üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Yüksek serotonin düzeyi ise yapacağımız işlere daha konsantre olmamızı sağlar. Bir araştırmaya göre ofislerinde pencere bulunan personellerin, bulunmayan personellere kıyasla geceleri çok daha rahat bir şekilde uyuduğunu, gün içerisinde daha pozitif, neşeli ve motive çalıştığını, daha fazla fiziksel aktivitede bulunabildikleri gözlemleniyor.


Sirkadiyen, vücut saatleri nedir?

Circadies kelimesi Latince’de iki anlamlı sözcüğün birleşiminden meydana gelir. Circa yaklaşık anlamına gelirken dies de gün anlamına gelmektedir. Sirkadiyen, sabah uyandığınızda mutlu, pozitif ve neşeli hissetmenize, akşam ise yatağınıza geçerken yorgun hissetmenize yarayan vücut sistemidir. Vücudumuzun 24 saat boyunca yaşamsal fonksiyonlarını sürdürürken oluşturduğu ritim, bir döngüdür. Tabii bu ritim kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.


Yapay Işık


Sarı ışık mı, beyaz ışık mı?


Almanya’da yapılan araştırmalara göre masanızda 3.000 kelwin sarı ışık kullanıldığında daha yaratıcı işler üretebiliyoruz. 6.000 kelwin beyaz ışık kullandığımızda ise işlerimize daha fazla konsantre olabiliyoruz.


Ders çalışırken veya iş yaparken ışık nereden gelmeli?


Eğer masanız odanızda daha karanlık bir konumdaysa, onu daha ışık alan bir yere çekebilirsiniz. Masayı, oturma şeklinize göre konumlandırırken ne sırtınızı ne de yüzünüzü tamamen pencereye dönük olarak yerleştirin. Işığın, sağlaksanız solunuzdan, solaksanız sağınızdan gelmesini sağlayın. Böylece gölgelerden kurtulmuş olursunuz.

Odanızda ya da ofisinizde pencere bulunmuyorsa sık sık ara verip gün ışığına çıkmanızı öneririz.


Işık parlaklığı yüksek mi olmalı, yoksa düşük mü olmalı?


Araştırmalarda fazla ışık bulunduran ve loş ışıklı ortamda çalışmanın verimliliği düşük çıkmıştır. Işık düzeyi konusunda ortalamayı sağlamalısınız.


Işık rengi ve düzeyi nadiren kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği için kendinizi bir süre denemeniz gerekebilir.


Ders çalışırken veya iş yaparken ortamın sıcaklığı nasıl olmalı, kaç derece olmalı?


Bilim dünyası uzun zamandır verimli bir gün için soğuk duş almamızı öneriyor. Çünkü soğukta kan dolaşımımız hızlanır ve bundan dolayı kan, beynimizden tüm uzuvlarımıza ve organlarımıza daha fazla ve daha hızlı ulaşır.

Bir yere daha hızlı kan ulaşması demek oradaki oksijen miktarının artması ve karbondioksit seviyesinin azalması demektir.


Çok fazla sıcakta veya çok fazla soğukta çalışmak size bir çok hata yaptırabilir ve işlerinizin eksik ve kusurlu olmasına neden olabilir. Bilim dünyasının bize önerdiği oda sıcaklığı 22-25 derece arasındadır.


Çalıştığımız ortamı yapaylıktan arındırmak


Bitkiler, yapay bir çok nesnenin arasında denge yakalama fırsatı sunar. Konsantre ve daha verimli bir çalışma vakti geçirmek istiyorsanız masanıza küçük bitkiler yerleştirebilirsiniz.


Sesli ortamda mı çalışayım, yoksa sessiz ortamda mı?

Bazılarımız sadece ses bulunan ortamlarda çalışabilirler. Bazılarımızınsa ihtiyacı olan sessizliktir. İkisinden birisi doğrudur demek doğru olmaz.

Eğer sadece sesli ortamlarda çalışabiliyorsanız pandemi günlerinde evdeyken Youtube'de ambiyans sesleri açabilirsiniz, benimle ders çalışın videoları açabilirsiniz.


Çalışma dekorasyonu nasıl olmalı?


Ders çalışırken veya iş yaparken çalışma ortamınızdaki dekorasyonu minimalist tutmalısınız. Böyle zihninizi odaklanması gereken noktaya daha çabuk konsantre edebilir ve çalışma sırasında ilerlemesi gereken yolda sabit tutabilirsiniz. Bulunan eşyalar da ayrıntılara sahip olmayan sade nesneler olmalı.


En önemli konu, çalışma alanının ergonomisi


Ergonomi, insanların çevresiyle ilişkisini düzenleyen bir süreçtir. Ofis sandalyeleri gibi bir çok rahat çalışmanızı sağlayan araçlar ergonomi testlerinden geçerler ve siz saatlerce çalışırken rahat hissettirecekler mi diye incelenirler.


Sandalye seçimi nasıl olmalı?


Sandalyenizi alırken yüksekliği ayarlanabilen sandalyelerden seçebilirseniz boynunuza göre ayarlayabilir ve daha rahat çalışabilirsiniz.


Sandalyemin yüksekliğini nasıl ayarlamalıyım?


Boynunuza göre ayarlama şekliniz şu şekilde olmalıdır; Dirseklerinizi sandalye kollarına koyduğunuzda masaya 90 derece açıyla bakmalıdır. Bu şekilde klavye ve mause'yi rahat bir şekilde kullanırsınız.Göz hizamı monitöre göre nasıl ayarlamalıyım?


Sandalyeyi ayarladıktan sonra göz hizanızın monitörününüzün üst kısmına denk gelmesi gerekiyor. Bakış açınızdan aşağıda kalıyorsa monitörün altına kitaplar koyabilirsiniz.


Çalışma sonrası ağrıları nasıl önlerim?

Sık sık hareket etmeniz de çok önemlidir. 15 dakikada bir ufak hareketlerle esnemeniz, hareket etmeniz ileride başa gelemeyeceğiniz ağrıları şimdiden engelleyecek ve yok edecek.

Alarm kurarak saat başı kalkıp küçük turlar atmalısınız. Böylece kan hızınızı tekrardan hızlandırmış olacaksınız ve ayaklarınıza kan gidecek. Uzun vadeli sağlık düşünüyorsanız bu küçük gözüken önerileri önemsemeniz gerektiğini söylememiz lazım.


İyi çalışmalar dileriz! :)

14 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
arrow&v

Ne Gerekir'i Takip Et

  • Facebook
  • Siyah Heyecan Simge
  • Instagram
  • Simge Google Play Siyah

Gizlilik Yasası (CCPA)

© 2020 by Ne Gerekir.

Proudly created with Wix.com