ne-gerekir-logo

Muhabbet kuşu çiftleşmesi için ne gerekir?

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020

Hızlı yanıt bölümü

Aşağıdaki yazı bölümleri başlıklarına tıklayarak yazının istediğiniz kısmına hızlıca ulaşabilirsiniz.

| Muhabbet kuşlarının çiftleşme yaşı

| Kaliteli yem seçimi

| İyi beslenme

| Besin takviyesi önerileri

| Çiftleştirme maması

| Kızıştırıcı damla önerileri

| Kızıştırıcı vitamin katkısı önerileri

| Anne için yuvalık önerisi ve evde yapımı


Muhabbet kuşları hakkında


Muhabbet Kuşları 7-8 aylıkken erişkin yaşa ulaşırlar. Ömürleri ortalama olarak 8-10 yıldır. Avusturyalıdırlar ve kökenleri papağanlardan gelmektedir. Konuşma yetenekleriyle hepimizi güldürmeyi ve en yakın arkadaşlarımız haline gelmeyi iyi becerirler. Farklı farklı renklerde olan muhabbet kuşlarının erkekleri daha fazla kelime öğrenmeye ve de daha hızlı öğrenmeye yatkındırlar. Öğrenebilecekleri kelimeler en az 20, en fazla 1.000 kelime civarıdır.

Sizlere araştırmalarımız sonucunda edindiğimiz bilgilere dayanarak hangi renk kuşların çiftleşmesi sonucu hangi renk kuşlar ortaya çıkar hakkında bir yazı hazırladık. Fakat bu yazıyı karmaşıklaştıracağı için ayrı bir blog yazısı olarak hazırlıyoruz..Muhabbet kuşu çiftleşmesi için ne yapmalıyız?


Bir çok yöntemi ve koşulu olan muhabbet kuşu çiftleşmesinin nasıl sağlanacağı hakkında madde madde bir listemiz var tabii. Burada da önerilerimiz ile birlikte daha da ayrıntılı anlatmaya gayret edeceğiz.


Muhabbet kuşları çok özel kuşlardır. Doğru eğitilirse en yakın arkadaşınız olabilir. Bununla alakalı çok özel bir yazımız yakında sizlerle olacak. Hadi gelin çiftleşmelerini sağlayacak uygun ortam ve koşulları onlara nasıl sağlarız ona bakalım...


Muhabbet kuşu çiftleşmesi için ne gerekir?


 • En az 7-8 aylık erkek ve dişi muhabbet kuşu

 • Aralarında yaşanmışlık

 • Kuş yuvalığı

 • Rahat ve sağlıklı bir ortam

 • Kaliteli yem

 • İyi beslenme

 • Geniş ve temiz kafes

 • Gün ışığı uyaranı

 • Kuş kızıştırma yemi/damlası/vitamin katkısı

 • Göz seviyesinin üzerinde kafes yerleşimi


Muhabbet kuşları

Muhabbet kuşu çiftleşme yaşı

En az 7-8 aylıkken çiftleşme mümkündür. İdeal olan yaş ise 1 yaşlarını doldurduktan sonradır.


Muhabbet Kuşlarının çiftleşmesi Ne Gerekir listemizde 7-8 aylık erkek ve dişi muhabbet kuşları demiştik. Evet bu yaşta çiftleşebilirler. Ama bu kuşların en verimli üreme dönemleri 1 yaşlarını doldurduktan sonradır.


Muhabbet kuşu çiftleştirme nasıl yapılır?


Bahsettiğimiz yöntemler ve uygun koşullar listesini şimdi tam anlamıyla açalım. Size objektif önerilerimiz olacak.


Kaliteli yem seçimi

En iyi muhabbet kuşu yemi seçimimiz

 • MyYem Selection Gerçek Meyve Parçacıklı Muhabbet Kuşu Yemi

Bu yemi seçmemizin sebebi muhabbet kuşlarının, doğadaki beslenme davranışları göz önünde bulundurularak hazırlanmış bir yem olmasıdır. Bu kuşların ihtiyaç duydukları temel gıdalar bu yemde bulunmaktadır. Kilitli özel ambalajı ile uzun süre taze tüketim imkanı sağlıyor. Meyvelerin ömrünü korumak için meyveleri ürün içinde ayrı bir paketin içerisinde sunuyorlar.

Paketin içeriğinde:


Sarı darı, beyaz darı, kızıl darı, siyah darı, aspur, kabuksuz yulaf (mevsimsel), nijer tohumu, meyve karışımı (elma, muz, hindistan cevizi, kivi, ananas, çilek, papaya, guava, dut) bulunmakta.

Tabii kullanılan meyveler üretim koşullarına göre değişkenlik gösterebilirmiş.

Bu yemin doğru kullanımı şu şekildedir:


Ürün içinde ayrı bir paketin içerisinde kullanıma sunulan meyveler, en fazla 2-3 günde tüketilebilecek porsiyonlar halinde ana yeme %3 oranında karıştırılmalı veya karıştırılmadan ayrı bir yemlikte servis edilmeli. Meyvelerin geri kalan kısmı kendi ambalajında buzdolabında +4C°’de saklanmalı ve ana yem ile tamamen karıştırılmamalıdır. Ana yem kendi ambalajında kilidi kapatılarak, serin ve güneş görmeyen bir ortamda saklanmalıdır.

Bu markanın çeşitli ürünlerine bakmak için tıklayınız.


 • Versele-Laga Muhabbet Kuşu Yemi

Bu yem muhabbet kuşları için özel olarak hazırlanmış, renkli tohum ve tahıllardan oluşan, içeriğinde her türlü vitamin ve mineralleri barındıran, karışık, %100 doğal yemdir. Özel içeriği ile kuşlarınızın tüylerinin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar ve kuşunuzun yaşam kalitesini arttırır. Özel fermuarlı ambalaj bu yemde de bulunmaktadır. Ambalajlama esnasında kullanılan özel oksijen vakumlama tekniği ile, ürünün son kullanma tarihine kadar taze kalmasını sağlar.

Paketin içeriğinde:


Sarı darı, kırmızı darı, kanarya tohumu, soyulmuş yulaf, nijer tohumu bulunmaktadır.

Bu yemin doğru kullanımı şu şekildedir;


Günlük olarak, kuş başına 2 yemek kaşığı yem konulması önerilir. Nemsiz ve serin bir ortamda muhafaza ediniz.

Bu markanın ürüne bakmak için tıklayınız.


 • Garden Mix Muhabbet Kuşu Yemi

Tabii bu ürün de aynı şekilde özenle hazırlanmıştır. Burada dikkatimizi çeken farkı; muhabbet kuşlarının yaş aralıklarında göre farklı yemler üretmeleri.

Bu markanın çeşitli ürünlerine bakmak için tıklayınız.İyi beslenme

Açık yemler ile kuşunuza hastalıkların bulaşması riski çok büyük olduğundan dolayı kapalı yemleri tercih etmenizi öneririz. Koruyucu ve sağlığına katkıda bulunan damla vitaminleri de unutmamak lazım.

İşte Sizin İçin Seçtiğimiz En İyi Muhabbet Kuşu Vitamin Damlası

 • Versele-Laga Canto-Vit Sıvı Kuş Ötüm Vitamin Katkısı 30 Ml

İçinde yok yok!

İçeriğinde:


Saccharomyces cerevisiae maya, sodyum klorür, amino asitler, vitaminler.

Analiz Değerleri: Vitamin A, (I.U.), Vitamin D3, Vitamin E, Vitamin C, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, Vitamin B12, Vitamin K3, Vitamin PP, Biotin, Kolin klorür, D-pantotenik asit, L-triptofan, L-treonin, DL-metionin, L-lisin bulunmaktadır.

Ayrıca bu vitamin katkısı üreme isteğini de artırıyor.

Bahsettiğimiz muhabbet kuşu vitamini için tıklayınız.


Muhabbet kuşu besin takviyesi

Kuşunuzun daha sağlıklı beslenmesini istiyorsanız size bir kaç önerimiz olacak.

Kuşunuza sadece kaliteli yem vermek verimli besler ama o tam sağlıklı beslenemez. Ona ek takviyeler de verebilirsiniz. Aman aşırıya kaçmayın, haftalara yayın. Katı haşlanmış yumurtadan çok az miktarda verebilirsiniz veya elma , portakal gibi meyveleri biraz yemesine izin verebilirsiniz. Her şeyden çok az miktarda yiyebilirler. Tatlı ve tuzlu şeyler hariç tabii.


Muhabbet kuşu çiftleştirme maması

Dilerseniz direk kapalı bir ürün alabilirsiniz. Biz yine sizin için araştırıp iyi bulduğumuz bir ürünü seçtik.

 • Quik Muhabbet Kuşu Kızıştırma Yemi

Paketin içeriğinde:


Sarı darı, kanarya yemi, kırmızı darı, vitamin karışımı (buğday, yumurta ve yumurta ürünleri, şeker, mineraller ayçiçek yağı), nijer tohumu

Bahsettiğimiz muhabbet kuşu çiftleştirme yemi için tıklayınız


Dilerseniz evde de hazırlayabilirsiniz. Hepsi çok ama çok az olmak kaydıyla kenevir tohumu, nijer tohumu, kırmızı biber, dal darısı eklenebilir. Bundan kızışmayı arttıracaktır. Kısa vadeli bir kızıştırma yemi hazırlayacaksanız yumurta, havuç, elma da ekleyebilirsiniz. Ama kesinlikle 1-2 saat içerisinde yem kafesten tekrar alınmalı, aksi takdirde yem gıda zehri haline dönüşebilir.

Bir de bunun şu versiyonuna bakalım;


Muhabbet kuşu kızıştırıcı damla

 • Alpha Fox Veterinary Power Kuşlar İçin Kızıştırıcı Vitamin Damla

Ürünlerin ayrıntısını okuduğunuzu düşünüyoruz fakat yine de burada da belirtmek isteriz. Bu ürün vitamin D3 içerdiğinden dolayı, vitamin D2 içeren ürün ile birlikte kullanılamaz, kullanılması yasaktır.

Bahsettiğimiz muhabbet kuşu azdırıcı damla için tıklayınız.


Son olarak kızıştırma işlemlerinin şu şekli var;Muhabbet kuşu kızıştırıcı vitamin katkısı

 • Nekton-E, Nekton-S, Nekton Msa Kızıştırıcı ve Sperm Arttırıcı Vitamin Katkıları

Bunların her biri ayrı ayrı katkılar sağlamaktadır. Detaylı bilgiler ürünlerin altında yazmaktadır zaten. Bu konu üzerine ciddi çalışılmış olan bu vitamin katkılarının sadece Nekton-E'si ile başlanabilir. Tabi bu işi gerçekten istiyorsanız saydığımız 3 ürünü de set halinde almanız faydanıza olacaktır.

Muhabbet kuşlarını kızıştırma için bahsettiğimiz vitamin katkıları için tıklayınız.


Anne muhabbet kuşu için yuvalık

 • Hiday Muhabbet Kuşu Yuvalığı (Folluklu)

Folluklar kalça çıkıklığı oluşmasını önler. Bu yuvalık iki kaplıdır.

Bu yuvalığın içindeki plastik folluk ölçüsü:

En - 17 cm

Boy - 19 cm

Yükseklik - 8,5 cm (Ayaklık - 2,5 cm)

Bu yuvalığın ölçüsü:

Uzunluk - 21 cm

Genişlik - 20 cm

Yükseklik - 20 cm

Sizin için beğendiğimiz bu yuvalık için tıklayınız.


Evde muhabbet kuşu yuvalık yapımı


Çiviyle tahtayla yaparım, bu işin keyfine bakarım diyenlerdenseniz size örnek bir video bulduk.Son olarak kafesi geniş ve sağlıklı bir yaşam haline getirmenizi sizden rica ediyoruz. Geriye kalan tüm çiftleştirme yöntemleri Muhabbet Kuşu Çiftleştirmek İçin Ne Gerekir Listemizde.


Muhabbet kuşunun çiftleşmek istediğini nasıl anlarız?


Anlamasanız bu işin içerisinde bir şeyler ararız :) Erkek kuş dişi kuşun dikkatini çekmek için evdeki herkesin dikkatini çekecek kadar garip davranışlar içerisine girecektir, şimdiden söylemesi...


Erkeğin işi zor! Dişçiye göre erkek muhabbet kuşu çiftleşmek için daha isteklidir. Erkek muhabbet kuşu hazır olduğunda her gün hatta belki aylarca dişi kuşun ilgisini çekmek için şaşırabileceğiniz hareketler sergiler. Dişinin yanından ayrılmamak, dişinin kuyruğundan gözünü ayırmamak, omzuna gagasıyla dokunmak, kafes içerisinde delicesine uçmak , çanlı oyuncaklara sürekli vurmak gibi...

Sıra dişide, çok uğraşsız kendini belli eder. Kurduğunu kaldırır ve başını geriye doğru atar. Saniye sürmeden çiftleşme gerçekleşir, tabii eğer erkek muhabbet kuşu mesajı kaçırmazsa :)

Çiftleşme 5-6 sene boyunca tekrarlanabilir. Normalde muhabbet kuşu çiftleşme zamanı bahar da olsa, ev ısısı 20 derecelerin altına hiç düşmediği için bahar dışında da çiftleşme gerçekleşebilir. Tabii güneş uyaranı gerçekten  önemli bir faktör.

Muhabbet kuşu kaç yumurta yapar?


Dişi muhabbet kuşu kendi sağlığına, erkek kuşun sağlığına, koşullara göre 5-12 arası yumurta ortaya çıkarabilir.


Her çiftleşme de 5-12 arası yumurta ortaya çıksa da bazı yumurtaların için boş çıkabilir. Bunun için çiftleşme öncesi ve sonrası ne yapılmalı gerektiğini bilmeniz, ve kuşlarınızın sağlığını ciddi anlamda korumanız lazım. Öncesinde ne yapılabilir sağlıkları nasıl korunabilir yukarıda bahsettik.

Muhabbet kuşu yavruları

Muhabbet kuşu çiftleşme sonrası ne zaman yumurtlar?


Dişi muhabbet kuşunun kuluçka süresi 18-21 gündür. Dişi muhabbet kuşunun kuluçkadayken erkek kuşa ihtiyacı olduğu kadar size de ihtiyaç duyacaktır. Dikkat etmeniz gereken konular var.


Muhabbet Kuşu kuluçka süresi 18-21 gündür. Bazılarını 1-2 gün aralıklarla doğurabilmektedir. Eğer kuş asileşirse ya da yumurtlama döneminde kalsiyum eksikliği yaşamışsa yumurtalarını bazılarını yiyebilir. Korkmayın bu sık yaşanan bir durumdur. Ama kuşunuzun asileşmesini istemiyorsanız yüzden çiftleşme sonrası çok sessiz bir ortam sağlamanız gerekecektir. Yumurtalara sık sık bakılmalısınız. Erkek kuş annenin beslenmesi için yanına yem götürür fakat bazen bu olmazsa siz takviyelerde bulunabilirsiniz. Hatta bazen güçlü yiyeceklerle (yumurta, irmik, bisküvi gibi) anne kuşunuzu desteklemelisiniz. Yumurtanın gelişim sürecini de izleyebilirsiniz, böylece boş yumurtaları fark edip onlardan kurtulursanız anne Kuş daha az yorulacaktır. Bunlar dışında anne kuşu rahatsız etmemelisiniz.

Oda içerisinde rüzgar, vantilatör, klima gibi hava akımı asla olmamalıdır. Hem doğumdan sonra, hem de doğum olmasa bile.


Muhabbet kuşu yumurta gelişimi

Gün gün Muhabbet Kuşu yumurtası gelişimi tabloda gösterilmiştir.


Muhabbet kuşu yumurta gelişimi gün gün gösterimi

Yumurtanın kuluçkaya düşmesinden sonra 6. veya 7. günde yumurtayı nazik ve dikkatli bir şekilde ışığa tutarak ya da yumurta feneri tutarak aşağıdaki gelişim sürecine göre yumurta yorumlayabilirsiniz.

Yumurta kontrol feneri için tıklayınız.


Yavru muhabbet kuşu bakımı


Dünyalar sizin olacak :) Tabii sabırsızlanıyorsunuz, kıymetlileriniz geldi dünyaya. Fakat ilk 4-5 hafta boyunca onu annesinin güvenli ellerine bırakmalısınız. Daha sonrası sizde!


Yavrular doğduktan sonra 4-5 hafta kafesten hatta yuvalıktan ayrılmamalıdır. Anne ve babalarından alacakları eğitim süreci sonucunda kendi başlarına ihtiyaçlarını gidebilecek seviyeye geleceklerdir. Fakat 4-5 hafta sonrasında böyle bir şeyle karşılaşmazsanız onlara 1 hafta daha tanımanız gerekecektir. Daha sonrasında Sıra size geçer. Sabırsızlıkla beklediğiniz eğitim sürecimiz başlayabilir! Artık kafesten çıkmasında da bir sorun yoktur.

İlk zamanlar sizden korkabilirler. Hatta tahmin edersiniz ki sizin dışınızdakilerden daha fazla korkabilirler. Ama anne babanın size yakınlığı, e bir de zaman denen ilacı üstüne katarsak çok hızlı bir şekilde size alışacaklardır.

4-5 haftada kuşunuz ne kadar büyüyecek merak ediyor musunuz?

Muhabbet kuşu yavrusu gün gün gelişimi


Yavru muhabbet kuşu

Nasıl mı olacak? İnanın çok eğleneceksiniz!

Önereceğiniz videoyu izlediğiniz başınıza gelebilecek başka ihtimalleri de görmüş olacaksınız. Vazgeçmemek önemli!

Gün gün muhabbet kuşu yavrusunun gelişimi için tıklayınız.


O zaman ekipçe hayırlı olsun dileklerimizi şimdiden sizlere iletiyoruz! :)

arrow&v

Ne Gerekir'i Takip Et

 • Facebook
 • Siyah Heyecan Simge
 • Instagram
 • Simge Google Play Siyah

Gizlilik Yasası (CCPA)

© 2020 by Ne Gerekir.

Proudly created with Wix.com