ne-gerekir-logo

Yazın balkonda meyve ve sebze yetiştirmek için ne gerekir?

En son güncellendiği tarih: 16 Ara 2020

Balkonunuzu yaz bahçesine, manava çevirin


Yaz mevsiminde evde sebze ve meyve yetiştirmek


2020 koronavirüs pandemisinde hepimiz evlerimizde kendimizi izole ediyoruz. Dışarıdan aldığımız ürünleri nasıl kendi kendimize evimizde yapabiliriz, bunu sorguluyoruz.

Evde ekmek yapımı öğrenildi, sıra balkonumuzu bahçeye çevirme zamanında!


Psikolojiye çok iyi gelen  bu uğraş, meyvelerini size sunduğunda dünyalar sizin olacak.


Salatalık

26-30 gün


 • Evde salatalık ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Salatalığın tohumları nasıl elde edilir?

✦ Tohumunuz yoksa aldığınız tam olgunlaşmış (sarı renk) bir salatayı yarıya bölün, içindeki tohumları alıp bir  bardak suyun içerisinde 1-2 gün bekletin.


✦ Daha sonra zarları gevşemiş olan bu tohumları bir süzgecin içerisine alıp elinizle/kaşıkla/su ile zarlarından tamamen kurtulması için ovalayın.


✦ Zarlarından tamamen kurtulmuş tohumları yine 1 bardak su içerisine koyun ve 1 gün sonra hangilerinin dibe çökeceğine bakın. Dibe çöken tohumlar aralarında en verimli olanları olacaktır.


✦ Tohumları alıp peçeteye homojen bir şekilde yayın ve serin havada kurutun.


✦ İyice kuruduktan sonra tohumları saklamak isterseniz bir kadın çorabına koyup nemsiz bir ortamda bekletebilirsiniz. Geniş bir saksıya (en az 30 cm yüksekliğinde) toprak koyun. Toprağı içine gübrelerinizi (kurumuş sebze kabukları/yumurta kabukları/hazır gübre) karıştırabilirsiniz.


✦ Havalar sıcakken tohumunuzu artık canlandırabiliriz. Toprağın ortasında derince bir oyuk açın. Tohumları yerleştirip üstünü tekrar toprakla nazikçe kapatın.


✦ Toprağa can suyu (toprağın her yeri sulanmalı) verin. Bol bol güneşte tutun ve her gün sulayın.


✦ Salatalık bitkisinin boyu 20-25 cm'yi aşınca topraktaki bitkileri bire indirin ve diğerlerini başka saksılara ekin. Bu büyüme döneminde bitkimiz en az 8 saat görmelidir.


✦ Böceklerden koruyun, arada gübre ile destek verin ve salatalık hazır olduğunda sapını 1,5 cm üzerinden kesin.


İşte size balkonda manav dükkanı!


Domates

30-35 gün


 • Evde domates ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Domatesin tohumları nasıl elde edilir?


✦ Tohumunuz yoksa iyice olgunlaşmış bir domatesi yarıya bölün, içindeki tohumları ve suyunu bir  bardak içerisine dökün. Önceden diktiğiniz bir fidandan tohum almak istiyorsanız; ana gövdeye en yakın ve en olgunlaşnmış domatesi seçin.


✦ Tohumu domates suyundan bir süzgeç yardımıyla ayırın. Süzgeçte kalan tohumları musluk suyuyla iyice temizleyin ve tekrar domates suyunun içerisine dökün.


✦ 2-3 gün sonra bu suyun üzerinde mantar tabakası oluşacaktır. Bu tabaka iyice kalınlaşana kadar 3. güne kadar bekleyebilirsiniz. Buna mayalanma denir. 


✦ İyice olgunlaşan tohumlar 3. gün artık bardaktan çıkmaya hazır. Mantar tabakasını bardaktan temizledikten sonra tohumları yine bir süzgeç yardımıyla süzün. Musluk suyunda temizleyin ve bir plastiğin üzerinde serin ve gölgelik bir  ortamda kurutun.


✦ Geniş bir saksıya gübrelerle karıştırdığınız toprağı koyup toprağın farklı noktalarında delikler açın. Tohumları serpin, üst üste gelmemesine dikkat edin. Toprakla açtığınız delikleri nazikçe tekrar kapatın. Bir saksıya 3-5 adet tohum konulması daha uygundur.


✦ Toprağa can suyu (toprağın her yeri sulanmalı) verin. Bol bol güneşte tutun ve toprak yüzeyi kurudukça yani 4-5 günde bir sulayın. Çimenlenme oda sıcaklığında olan bir ortamda 6-7 gün içerisinde gerçekleşecektir.


✦ Çok bilinmeyen ama önemli bir detay; Büyürken ana gövde ile çıkan dalın hemen arasında bir dal daha çıkmaya çalışırsa onu koparmalısınız.


İşte size balkonda manav dükkanı!


Biber

60-65 gün


 • Evde biber ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Biberin tohumları nasıl elde edilir?


✦ Tohumunuz yoksa iyice olgunlaşmış bir biberi güneşte kurumaya bırakın, büzüşüp iyice kuruduktan sonra içindeki tohumları alabilirsiniz ya da almadan öylece yıllar boyu saklayabilirsiniz. Önceden diktiğiniz bir fidandan tohum almak istiyorsanız; ana gövdeye en yakın ve en olgunlaşmış biberi dalda bırakın ve aynı şekilde kurumasını bekledikten sonra tohumlarını alın.


✦ Geniş bir saksıya gübreyle karıştırdığınız toprağı koyun. Toprakta aralıklı delikler açın. Deliklere 1 tane olacak şekilde tohumları ekleyin ve nazikçe üzerini tekrar toprakla kapatın. Toprağa can suyu verin. Yarım gün güneşli gören (ya sabah güneşi ya da öğle güneşi) havadar bir alana bırakın. Çok fazla sulamayın, çok fazla da susuz bırakmayın (Gün aşırı sulama). 


✦ 30-35 gün sonra biber fideleri topraktan nazikçe çekilip başka saksılara dikilme vakti gelir. Saksıya sopa yarımıyla çukur açtıktan sonra fidenizi köklerine zarar vermeden yerleştirip açık kalan kısımları toprakla tekrar kapatın.


✦ Toprağa fideye denk gelmeyecek şekilde can suyu verilir ve ardından 1 hafta boyunca su verilmez.


İşte size balkonda manav dükkanı!


Sarımsak

Yapraklar sararınca


 • Evde sarımsak ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Sarımsağın tohumları nasıl elde edilir?


✦ Ne kadar kolay yetiştirilen bir bitki olduğunu, uygulayınca inanamayacaksınız. Sarımsak yetiştirmek gerçekten son derece zahmetsizdir.


✦ Güvendiğiniz bir yerden aldığınız hala sağlam olan sarımsağı teker teker ayırın.


✦ Geniş bir saksı ayarlayın ve içine toprak yerleştirin. Toprağı içine gübrelerinizi (kurumuş sebze kabukları/yumurta kabukları/hazır gübre) karıştırabilirsiniz.


✦Toprakta çok uzak olmayan delikler açın ve tane sarımsakları bu deliklere yerleştirin. Nazikçe toprağı kapatın. Sarımsağın başı dışarıda kalabilir, fark etmez.


✦ Ve hazırız... Sarımsaktan çıkan yeşil yaprakları yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Sarımsak hasadını da bu yapraklar tamamen sarardığında yapabilirsiniz. Her türlü bakıma uyum sağlayan bu bitkinin yetiştirilme şekline hayran olacaksınız. Toprağı hafif nemli tutmayı unutmayın sadece.

İşte size balkonda manav dükkanı!


Taze soğan

Çiçeklenmeye başladığı zaman


 • Evde soğan ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Soğanın tohumları nasıl elde edilir?


✦ Soğan da sarımsak gibi çok kolay ve hızlı yetiştirilebilir. Seçtiğiniz iyi bir soğanın altını yaklaşık 2.5 cm yüksekliğinde kesin. Kestiğiniz parçanın dış kısmı yukarıya gelecek şekilde düz kuru bir zemine bırakarak 1 gün kadar kurumasını bekleyin.

✦ 1 gün geçtikten sonra bu sefer dış kısmı alta gelecek şekilde bir tabağa koyun ve kök kısmı su içerisinde kalacak kadar su koyun. Kökler iyice büyümeye gözle görülür hale gelene kadar bekleyin. Daha sonra dikme işlemine geçebilirsiniz.


✦ Hazır olan soğanımızı saksımıza koyarken çok derin bir çukur açmayın. Sadece kökleri toprakla kapansa yeterli olacaktır. İyice etrafını sulayın. Soğan sürekli su ve nemli toprak ister. Bir süre sonra soğan kendiliğinden toprağın içerisine doğru gidebilir, düzeltmenize gerek yoktur.


✦ Sağlıklı soğanlar yetişsin istiyorsanız, azot açısından zengin gübrelerle haftada bir beslemelisiniz. Toprağın en altına bir yumurta koymak da aslında sürekli beslenmesine katkı sağlayacaktır.


✦ Soğanın yeşil yaprakları çiçek oluşturmaya başladığında artık toplayabilirsiniz.


İşte size balkonda manav dükkanı!


Patates

30-40 gün


 • Evde patates ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Patatesin tohumları nasıl elde edilir?


✦ Yine aşırı kolay ve aşırı hızlı yetişen bir sebze! Sadece aldığını patatesleri dilimleyin ve toprağın içerisine koyun. Bu kadar!


✦ Toprağa can suyu verin, saksınız geniş olmalı. Toprağın altına besleyici olması için bir yumurta bırakabilirsiniz. Filizlenene kadar gölgede durması iyi olacaktır. Filizlenince güneşe çıkartmalısınız. Çok kısa sürede kesilen patatesler kendini tamamlayacaktır. Toprağı nemli tutmayı unutmayın!

İşte size balkonda manav dükkanı!


Taze fasulye

40-50 gün


 • Evde taze fasulye ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Taze fasulyenin tohumları nasıl elde edilir?


✦ Tohumunuz yoksa seçtiğiniz güzel fasulyeleri güneşte kurutun. Fasulye sarı ve çıtır çıtır hale geldiğinde içinden tohumları alın ve su dolu bir kaba koyun. Kökler çıktığında geniş bir saksıya tohumları koyma zamanı gelir.


✦ Toprakta delikler açarak tohumları koyun. Toprağa can suyu verin. Arada toprağı gübrelerle beslemeyi unutmayın. Gübreleri kurumuş meyve/sebze kabuklarından, yumurta kabuklarından da evde oluşturabilirsiniz.


✦ 6-10 gün sonra filizlenme olacaktır. Filizler fidan haline geldiğinde ayrı ayrı geniş bir saksıya/toprağa ekmek gerekir. Diğer saksıdan aldığımız topraklı haliyle toprağın ne altında ne de üstünde kalacak şekilde eklemeli. Ilık havada rahat bir gelişim gösterecektir. Fidelerin dalları uzadıkça ip yardımı ile bir yerlere tutturabilirsiniz. Toprağı az nemli tutmalı.

İşte size balkonda manav dükkanı!


Kiraz

5-6 yıl


 • Evde kiraz ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Kirazın tohumları nasıl elde edilir?


✦ Tohumunuz yoksa, tadına doyamadığınız kirazlardan bir kaç tane seçerek çekirdeklerini alın. Aldığınız çekirdekleri ister güneşte ister gölgede 5 gün boyunca kurutun.


✦ Kuruyan tohumların dışındaki beyaz kabuğun sivri kısmını hafifçe bıçak ile yarın. Bu beyaz kabuğu çıkarmanız size 2 hafta kazandıracaktır.


✦ Tohumlarınız hazır! Şimdi bir peçetenin içerisine homojen bir şekilde tohumlarınızı serin. Bir plastik poşetin ya da plastik bir kabın içerisine tohumlarınız içinde olduğu peçeteyi yerleştirin. Peçeteyi iyice sulayın ve poşetin/kabın ağzını içeride hava kalacak şekilde kapatın. Bu düzeneği hafif sıcak bir ortamda bırakın ki su yoğuşarak tekrar tohumları ıslatsın.


✦ 1 hafta sonra tohumlar filizlenecektir. Artık onları küçük saksılara dikme vakti gelmiştir. Toprağa can suyu vermeyi unutmayın. Toprak kurudukça nemlendirin (haftada 2-3 kez) ve saksıyı güneş alan bir yere koyun.

✦ Filiz fideye dönüşünce daha geniş bir kaba/toprağa taşımayı ihmal etmeyin. Toprağınız gübrelemeyi unutmayın. Vişne yetiştirmede de aynı yöntemleri kullanabilirsiniz.


İşte size balkonda manav dükkanı!Çilek

1 yıl


 • Evde çilek ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Çileğin tohumları nasıl elde edilir?


✦ Tohumunuz yoksa, tadına doyamadığınız çileklerin içinden bir tanesini seçin. Bir kap suyun içerisine tohumlara zarar vermeyecek şekilde bıçak yardımıyla ayırın. Suyun yüzeyine çıkan tohumları alın ve atın. Dibe çöken tohumları bir süzgeç yardımıyla sudan ayırın ve kurumaya bırakın.


✦ Küçük bir kaba gübre ile karıştırılmış toprağı koyun. Toprağın ayrı ayrı yerlerine bir tane olacak şekilde iyice kurumuş tohumları yerleştirin. Sulamayı alttan yaparsanız daha sağlıklı olacaktır çünkü tohumlar çok küçüktür ve bu serpmiş olduğunuz şekli bozabilir. Derin bir kaba su doldurup saksınızı kaba koyabilirsiniz. Böylece alttaki deliklerden suyu çekecektir. Fakat bu toprağın can suyu olacağı için suyu tamamen çekmesi lazım. Daha sonrasında tohumların üzerine biraz daha toprak serpin.


✦ Saksının üzerine bir streç geçirin ve gölge, serin bir ortamda çimlenmesini bekleyin. Kesinlikle güneşe değmemesi gerekmektedir. Filizlenmeye başladığında streci çıkartın ve toprağı sürekli nemli tutun.


✦ Filizlerimiz artık fideye dönüştüğünde onları ayrı saksılara dikebiliriz.

İşte size balkonda manav dükkanı!


Böğürtlen

1 yıl


 • Evde böğürtlen ekmek ve yetiştirmek için ne gerekir?

 • Böğürtlenin tohumları nasıl elde edilir?


✦ Tohumunuz yoksa, tadına doyamadığınız böğürtlenlerin içinden bir böğürtlen seçin. Bir kap suyun içerisinde tohumlara zarar vermeyecek şekilde elinizle ezin. Suyun yüzeyine çıkan tohumları alın ve atın. Dibe çöken tohumları bir süzgeç yardımıyla sudan ayırın ve kurumaya bırakın. Bir peçetenin içine koyarak ve poşetleyerek buzdolabında 1 seneye kadar tohumları koruyabilirsiniz. Hatta bu süreçte tohumlar dinlenmiş olacakları için daha sağlıklı fideler alabilirsiniz.


✦ Küçük bir kaba gübre ile karıştırılmış toprağı koyun. Toprağın ayrı yerlerine tek tek tohumları serpin. Sulamayı alttan yaparsanız daha sağlıklı olacaktır çünkü tohumlar çok küçüktür ve bu serpmiş olduğunuz şekli bozabilir. Derin bir kaba su doldurup saksınızı kaba koyabilirsiniz. Böylece alttaki deliklerden suyu çekecektir. Fakat bu toprağın can suyu olacağı için suyu tamamen çekmesi lazım. Daha sonrasında tohumların üzerine biraz daha toprak serpebilirsiniz. Mart ve mayıs arası ekimler daha iyi sonuçlar verecektir. 


✦ Saksının üzerine bir streç geçirin ve gölge, serin bir ortamda çimlenmesini bekleyin. Kesinlikle güneşe değmemesi gerekmektedir. Filizlenmeye başladığında streci çıkartın ve toprağı sürekli nemli tutun.


✦ Filizlerimiz artık fideye dönüştüğünde onları ayrı saksılara dikebiliriz.

İşte size balkonda manav dükkanı!


Hazır fide satın almak

Daha kısa sürede yetiştirmek


 • Evde meyve/sebze fideleri yetiştirmek için ne gerekir?

 • Fidelerdeki tohumlar nasıl ve hangi meyve/sebzeden alınmalı?


✦ Hazır fide satın alarak onlara yukarıdaki sulama ve bakım önerileri ile bakabilirsiniz. Böylece karantinadayken daha kısa zamanda ihtiyaçlarınıza çözüm bulmuş olursunuz.

İşte size balkonda manav dükkanı!

arrow&v

Ne Gerekir'i Takip Et

 • Facebook
 • Siyah Heyecan Simge
 • Instagram
 • Simge Google Play Siyah

Gizlilik Yasası (CCPA)

© 2020 by Ne Gerekir.

Proudly created with Wix.com