colyak-tedavisi-deneme-3.jpg
ne-gerekir-logo-beyaz-seffaf.png

Yazının istediğiniz konusuna inebilmek için

aşağıdaki butonlara tıklayabilirsiniz.

 • Facebook - Beyaz Çember
 • Instagram - Beyaz Çember
 • Ne Gerekir Twitter Hesabı
 • Ne Gerekir App

Çölyak Hastalığı Alternatif Tedavi Görmüş Kişi İle Röportaj

 

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, glütenin ince bağırsak yüzündeki girinti ve çıkıntıları zamanla düzleştirmesidir.

Böylece vücut savunma sistemi buna karşılık belirtiler vermeye başlar.

  Çölyak Hastalığı Belirtileri:

 • Sindirme problemleri

 • Şişkinlikler

 • Ciltte oluşan bozukluklar

 • Halsizleşme

 • Adette düzensizlik

 

Bu hastalığın tedavi süreci konusunda herkesten glütensiz gıdalar tüketmek olduğunu duymuşsunuzdur.

Fakat bunun bitkisel tedavisi olduğunu duyan ve gidip tedavi olan Sena Erdizci ile röportaj yaptık. Röportajımıza geçmeden önce; Glüten sadece gıdalarda bulunmamaktadır. Kişisel bakım ve kozmetik eşyaları alırken de içerik kısmında glütenin var olup, olmadığı sizin için mühim bir konu.

  Bu Ürünler Neler Olabilir?

 • Dudak nemlendiricisi

 • Güneş Kremi

 • Diş macunu

 • Vücut losyonu

 • Makyaj malzemeleri

 • Şampuan

 • Sabun

 • Saç kremi

Glutenli Gıdalar

 • Buğday

 • Arpa

 • Yulaf

 • Çavdar

 • Yukarıdakileri içeren gıdalar

 

Sena Erdizci

Çölyak hastalığı yıllardır seyretmiyor.

20.05.2020

Çölyak hastası olduğunu ilk ne zaman anladın?

Aslında bu öyle birdenbire olmadı. Çok küçük yaşlarda yaşadığım çeşitli şikayetler nedeniyle ev ve hastane arasında ailemle birlikte mekik dokuduk diyebilirim. Ancak hiç bir zaman kesin bir tanı konulamamıştı.

 

Tifo ve sarılık tedavileri gördüm ama şikayetlerim geçmedi. Aşırı derecede halsizlik, eklem ve karın ağrısı şikayetlerim vardı. Neredeyse bütün hastanelere gittikten sonra bir sonuç alamayınca hastalığımın araştırılması için Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yönlendirildim.  Orada gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 12 yaşımda Çölyak teşhisi konuldu.

Bu hastalık sende ne gibi hislere sebep oldu?

Tabi daha önce hiç ismini duymadığım çevremde de kimsede karşılaşmadığım bir hastalık yaşımın da küçüklüğü nedeniyle beni korkutmuştu. Doktorlar, “Bir tedavisi yok, tek tedavi glüten diyeti uygulamak.” dediğinde daha glütenin ne olduğunu bile bilmiyordum.

 

Elimize tutuşturulan bir diyet listesi ile eve geldik ve ailemle birlikte bu hastalığı araştırmaya başladık. Araştırdıkça onlar da ben de çok şaşırdık ve bundan sonra hayatın bizim için eskisinden çok farklı olacağını o gün anladık. Verilen listeye baktığımda normal bir insanın günlük beslenme alışkanlığını tamamıyla değişikliğe uğratacak yasaklarla karşılaştım.

 

Neydi bu glüten? Küçüktüm anlayamamıştım. Anneme “Artık hiç ekmek yiyemeyecek miyim?” diye sorduğumu hatırlıyorum. O günden sonra ekmek almaya da hiç gönderilmedim. Yani çok zordu. Mesela dışarı çıkardık, fırının veya bir pastanenin önünden geçerken gelen o taze ekmek, simit kokusunu öyle bir içime çekerdim ki... Bir misafirliğe gidip verilen ikramlara sadece uzaktan bakmakla yetinirdim.

 

Annem sağolsun glütensiz un ile pastalar yapmaya çalışırdı bana ama onlar gibi olmazdı işte. Dediğim gibi küçüktüm ağladığım çok zamanlar, çok geceler oldu. 

 

UYARI

Aşağıda verilen cevap gibi Çölyak'ın modern tıpta, diyet uygulamak dışında bir tedavisi şu anda yok. Aşağıda yazanlar kesinlikle bilimsel değildir ve sadece şahsın tecrübe aktarımıdır. Sitenin ve röportaj yapan şahsın bir çıkarı bulunmamaktadır ve röportajımız sizlere bir yönlendirme veya öneri sunmamaktadır. Alternatif tıp adı altında umut tacirliği yapan, hastalıktan muzdarip tarafın maddi ve manevi durumunu kullanan şahıslar olabilir. Sizden ricamız gözünüz ile görmeden, çok yakınınız tarafından şahit bulmadan alternatif tıp yöntemlerine başvurmayınız. Bunun yanında iyileşme süreçlerinin şahıstan şahısa farklılık gösterebileceği de bir ihtimaldir.

Çöyak Hastalığının Tedavisi var mı?

Şu an modern tıpta bir tedavisi veya ilacı bulunmamakta maalesef. Dediğim gibi tek tedavi glütensiz beslenmek.

Sen Çölyak Hastalığını Nasıl Yendin?

Konya’da bulunan bir doktorun alternatif tıp uygulayarak Çölyak ve daha birçok hastalığı tedavi ettiğini duydum ve muayene olmaya karar verdim. Aslında ilk başlarda oldukça umutsuzdum ancak bu yöntemle tedavi olan ve değerleri normal seviyelere düşen bir hasta ile karşılaşınca düşüncelerim değişti. İyileşeceğime kendimi inandırdım.

 

İlk gittiğimde doktor hastalığımla ilgili benden bilgiler aldı ve ardından gerekli tetkikler yapıldı. Çıkan sonuçlara uygun olarak kapsül haline getirilmiş bitkisel ilaçlar verildi ve 2 ay boyunca o ilaçlara devam etmem söylendi.

 

İki ay sonunda benim yaşadığım yer olan Gaziantep’te yaptıracağım tahlilleri kendilerine göndermemi istedi. 2 ay sonunda çıkan tahliller neticesinde bana haftada bir gün olmak üzere glütenli beslenmemi söyledi. Böylece yaklaşık 1,5-2 ay boyunca her hafta 1 gün boyunca istediğim her şeyi tüketmeye başladım. Bu arada 6 ayda bir kez olmak üzere Konya’ya gidip tahliller yapıldıktan sonra ilerlemeye göre tedavinin seyri belirleniyordu. Bu şekilde tahlil sonuçlarına göre glütenli beslendiğim günler artarak devam etti ve 1 yıl sonunda artık glütenli besinleri hiç bir şikayetim olmadan tüketebiliyordum.

 

Bitkisel tedaviye 1 yıl daha devam ettikten sonra toplamda 2 yılın ardından tedavim tamamen bitti ve o günden beri çok şükür ki değerlerim hiç yükselmeden, normal seviyede devam ediyor ve ben de glütenli besinleri bir şikayet yaşamadan tüketebiliyorum.

Tekrarlama riski var mı?

Bana uygulanan alternatif tedavi yöntemine göre tekrarlama olmayacağı belirtilmişti ama tabi kesin bir şey söylemek doğru olmaz diye düşünüyorum. 

Çölyak'a iyi gelebilecek bir önerin var mı?

Çölyak hastalarının en çok dikkat etmelerini istediğim şey diyetlerini sabır ve hassasiyetle uygulamaları. Çünkü ben yaklaşık 6 yıl boyunca diyetimi uyguladım ve o süreçte daha önce hiç iyi hissetmediğim kadar iyiydim.

 

Yıllardır devam eden  şikayetlerim, glütensiz beslenmeye başladıktan sonra yavaş yavaş yok oldu. Bu yüzden, en azından güvenebilecekleri bir tedavi yöntemi ile karşılaşacakları zamana kadar hastaların kendilerine yapabilecekleri en büyük iyilik diyete istikrarlı bir şekilde devam etmek olur.

Glutensiz ürünlerin maliyeti açısından zorlandın mı?

Evet, glütensiz ürünlerin maliyeti açısından oldukça zorlandım. Bundan 10 yıl öncesinde 1 kg glütensiz un yaklaşık 20 TL idi. Ama her şeyi yani ekmek, kek, pasta ve diğer hamur işlerini o un sayesinde yaptığımız için haliyle çok çabuk tükeniyordu.

 

Glütensiz makarna, bisküvi, kraker, gofret gibi ürünler de yine aynı şekilde normal glütenli bir ürünün fiyatının 4-5 katı kadardı. Çok yemek istememe rağmen aileme söylemedim çoğu şeyi. Çünkü bilirdim ki ben istesem o an imkanları olmasa bile sırf canım istiyor diye hemen alırlardı. Allah onlardan razı olsun. Ama tabi maddi durumumuz da iyi olmadığı için çok zorlandık. 

Son olarak, çölyak hastalarına ve bu hastalığın farkındalığı adına söylemek istediğin bir şey var mı?

Son zamanlarda Çölyak hastalığına olan farkındalığın önemli derecede arttığını görüyorum. Özellikle glütensiz ürünlerin yaygınlaşması, bir çok markette satışının yapılıyor olması, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Glütensiz Bir Başka Kafe’nin açılması bu farkındalığın arttığına yönelik güzel örneklerden. İnsanları bilinçlendirmek ve Glütensiz

 

Bir Başka Kafe gibi işletmelerin sayısını ülkemizin her yerinde artırmak, Çölyak hastaları için hayati önem arz etmekte. Umarım bu konuda daha çok çalışmalar yapılır.

 

Çölyak hastalarına naçizane söylemek istediğim şey ise  lütfen her zaman olumlu olmaya çalışın ve ümidinizi kaybetmeyin. Bu dönem o kadar zor ki, hastalar hem beden hem de psikolojik olarak oldukça yıpranıyor. Aileler de öyle... Hastalığın getirdiği maddi ve manevi yorgunluk aile içindeki ilişkileri de ister istemez etkiliyor. Ancak her ne olursa olsun vazgeçmemek, imkansız denilse de her gelen sıkıntı veya hastalık ile birlikte şifanın da gönderildiğini, sadece bulmak için biraz çaba ve inanç olması gerektiğini unutmamak gerek.

 

Her şeyden önce tabi ki inanmak. Çünkü bu süreçte öğrendim ki inanmak gerçekten de başarmanın yarısıymış. Bu hastalığın bütün zorluklarını birebir yaşamış birisi olarak bütün hastalara kolaylıklar ve acil şifalar diliyorum. 

İNAN Kİ GEREKSİZ MAİL ATMAK

GİBİ BİR HUYUMUZ YOKTUR!

...ve eğer dilersen tekrar mail aboneliğinden çıkabilirsin :'(

© 2020 by Ne Gerekir. Proudly created with Wix.com